Első nap:

Reggel 7.15-kor indultunk a majosházi iskola elől 17 fő hetedikes diákkal, két tanárral, egy idegenvezetővel és a buszsofőrrel. A határt Ártándnál léptük át 11 óra után, majd Nagyváradnál tettük első sétánkat, ahol a római katolikus székesegyház barokk stílusú templomának freskóiban és festményeiben gyönyörködhettünk. A székesegyház előtt Szent László bronz- és kőszobrát egyaránt megnéztük majd a püspöki palota árkádjai alatt sétálva értünk vissza a buszhoz, hogy Királyhágó felé vegyük az irányt. A királyhágói rövid pihenő alatt havas fenyvesekkel ölelt körbe minket a táj, majd a szerpentinen leereszkedve a székely medencébe érve a semmi mással össze nem keverhető erdélyi hegyes, völgyes, szénaboglyás táj tárult a szemünk elé. Kalotaszegnél elsuhantunk a híres fatemplom, illetve a hírhedt cigodák mellett. A messzi távolban feltűnt a Tordai hasadék két jellegzetes sziklatömbje, ahonnan autópályán vettük az irányt szállásunk helyszínére, Zetelakára. A kanyargós, hegyvidéki úton átszeltük Parajd és Szováta hangulatos városkáit, melyből a hózivatar miatt sajnos már nem sokat láthattunk. Este 9 órára érkeztünk meg szállásunkra, ahol finom húslevessel és rántott hússal, házi készítésű mentaszörppel és kaláccsal vártak minket a vendégszeretetükről híres zetelaki szállásadóink.

Ceglédi pihenő

 Nagyvárad

Második nap:

Kedden, a kirándulásunk második napján a finom és kiadós székely ízeket rejtő reggeli után Székelyudvarhelyre kirándultunk, ahol megnéztük a híres református kollégiumot, a templomot és a városházát. A városháza impozáns belsejében egy rögtönzött zongorakoncertnek lehettünk fültanúi, ugyanis a helyi iskola egyik növendéke gyakorolt a zenetanárával. Meglátogattuk a városban található híres székely származású írók, fejedelmek, építészek mellszobrainak emelt szoborparkot is, ahol a hetedikeseink megismerkedhettek Csaba királyfi legendájával. Ezután Tamási Áron sírhelyét koszorúztuk meg Farkaslakán és a házát is meglátogattuk, ahol született és nevelkedett. Farkaslakán találkozhattunk a helyi általános iskola hetedik osztályos tanulóival is, akik épp földrajz órára készülődtek. Közösen elénekeltük a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt, majd bemutatkoztunk egymásnak és próbáltuk kitudakolni tőlük, hogy ki találkozott már medvével a hegyekben. Koszorúzásunk következő helyszíne Orbán Balázs híres székely polihisztor sírja volt Szejkefürdőn, ahol megcsodálhattuk a 11 székelykapuból álló ösvényt, valamint a Mini Erdély parkot, mely Erdély várait és kastélyait mutatja be makettek formájában. Szikrázó napsütésben túráztunk el a Jézus szíve kilátóhoz, ahonnan 958 méter magasból csodálhattuk meg az alattunk fekvő falvakat és a távolban Hargita hegyeit. Rövid kitérőt tettünk vissza Székelyudvarhelyre, hogy apró szuveníreket vásárolhassanak a fiatalok az otthoniaknak, majd élményekkel gazdagon értünk vissza a szállásra Zetelakára, ahol szállásadóink már finom vacsorával vártak minket.

Székelyudvarhely

Farkaslaka

Tamási Áron sírjánál koszorúzás

 Tamási Áron szülőháza

Tamási Áron Általános Iskola – Farkaslaka

 Ajándékunk az iskolának

Orbán Balázs sírjának megkoszorúzása

Orbán Balázs sírjánál

A Jézus szíve kilátónál

Szállás Zetelakán

Harmadik nap:

Március 19.-én szerdán reggel 9 órakor indult a hetedik osztály Csíksomlyóra, ahol első utunk a Kegytemplom felé vezetett. Felsétáltunk a lépcsős karzatra, Könnyező Mária kegyszobrához, mely úgy tartják, hogy a világ legnagyobb kegyszobra. Ezután hosszan túráztunk a híres csíksomlyói Búcsúnak helyet adó dimbes-dombos ösvényen, egészen fel a Hármashalom oltárig és az előtte emelt székelykapuig, valamint II. János Pál pápa tiszteletére emelt könyörületesség (misericordia) feliratig. A diákok élvezték a hely varázsát, sokan legurultak a meredek lejtőkről, majd visszafelé egy borvíz kútnál is megálltunk a ferences kolostor mellett, ahol sokan megkóstolták a vulkáni utóműködés által keletkezett savanyúvízforrás vizét. Ezután Zeteváralja felé vitt utunk, másfél óra buszút után már a Zeteváraljai víztározó mélységét csodálhattuk, majd indult a nagy kaland, a helyi turizmus híres programja, a szekértúra. Az osztály két csapatra oszlott és két külön szekérre ült fel, majd elindultunk a két órás szekértúrára Hargita fenyvesei közé. Sok nevetés és izgatott rikoltás után értünk vissza a buszhoz, ahol az utolsó nagy élmény egy patakon való átkelés volt a lovak által húzott szekerekkel. Este ismét nagyon finom vacsorát kaptunk, szállás adónk még arra is figyelt, hogy a gyerekek által kedvelt menüt állítson össze a hét során.

Megjegyzés: Egy diák (Csöröncsics Mira) és vele egy tanárnő (Málnási Margit) a szálláson maradt aznap, mert a kislány belázasodott reggelre, őt kezelte egész nap a tanárnő, ezért csak 16 diák látható a szerdai fotókon. A kislánynak már fájt a torka hétfő reggel is, de a család úgy döntött, hogy ne maradjon le egy ilyen élményről a gyermek, így gyógyszerekkel ellátva velünk tartott az útra. Másnapra jobban lett és folytatta velünk a kirándulást.

 Csíksomlyó – Mária kegyhely

 Borvíz forrás – Csíksomlyó

 Hármashalom oltár

 Szekerezés Ivón

Víztározó

Negyedik nap:

Csütörtökön a finom reggeli után, mely mindig tartogatott valami házi készítésű finomságot, Gyergyószentmiklós felé vettük az irányt. Először a Gyergyószerhegyi Lázár-kastélyt látogattuk meg, ahol Bethlen Gábor erdélyi fejedelem nevelkedett gyerekkorában. Megnéztük a kastélyban található festmény, fotó, hímzés és állatpreparátum kiállításokat, megcsodáltuk a reneszánsz korban épült oromdíszeket, a lovagtermet, a tömlöcöt, a kápolnát és magát a pazar kilátást, mely a vártorony tetejéről tárult elénk. Nehezen vettünk búcsút a helytől, mely kis patakjával, fenyvesével meghitt hangulatot árasztott. Gyergyószentmiklósra beérve a város főterén található medve szoborral fotózkodott le az osztály minden tagja, majd megcsodálhattuk Szent Miklós kőszobrát, illetve három különböző vallású templomot is: a római katolikus templomot napórájával, az örmény katolikus templomot sajátos örmény feirataival és a zsidó zsinagógát, ahol a világon először állítottak emléket Auschwitz áldozatainak. Ezután elindultunk a Gyilkos tóhoz és a Békási szoroshoz vezető meredek szerpentineken, ahol meglepődve tapasztaltuk, hogy a tó be van fagyva és a szoroson átvezető gyalogtúránk során jégcsap-vízesésekben gyönyörködhettünk. Ete 7 órára értünk vissza a szállásra, mert megálltunk egy kis vásárlásra a visszafelé úton.

Megjegyzés: Egy diák: Oláh Natália nem szerepel a fotókon, mert lebetegedett, fájlalta a hasát, így a szálláson maradt és pihent egész nap. Másnapra jól lett és minden nehézség nélkül tudta folytatni velünk a kirándulást.

Lázár kastély

Gyergyószentmiklós

Gyilkos-tó

Békási szoros

Ötödik nap:

Pénteken a finom reggeli és a nehéz búcsú után, melyet egy hálaadó énekkel zárt az osztály, valamint apró ajándékokkal a szállásadónk, buszsofőrünk és idegenvezetőnk számára, elindultunk Zetelakáról haza, Majosházára. Utunk során Korondon még megálltunk pár ajándékot venni a hazaiaknak és megcsodálni a helyi nevezetes cserépedényeket, majd Királyhágón át, az autópálya felé vettük az irányt. Este negyed 8-ra gurult be buszunk a majosházi iskola elé, ahol a szülők már izgatottan várták a diákokat.

Búcsú

Megérkezés Majosházára