A hetedik osztályos diákok egész évben nagy lelkesedéssel, izgalommal várták az erdélyi kirándulást. Az osztály tanulói közül sokan még nem jártak külföldön, így az utazásra való készülődés is óriási izgalommal töltötte el őket.

Aktívan vettek részt a Magyarság Házában a rendhagyó tanórán és a kirándulást előkészítő órán is. Az út során sok megbeszélt történelmi eseményt, földrajzi helyekhez, településekhez kapcsolódó történetet, mondát vissza tudtak idézni.

Az egész út folyamán nagyon érdeklődőek voltak, figyelemmel kísérték az idegenvezető ismertetőit, kérdéseket tettek fel a látottakkal kapcsolatban.

Hazaérkezést követő héten magyarórán fogalmazást készítettek az elmúlt hét eseményeiből, amelyben mindenki saját szemszögéből, saját tapasztalatai alapján írta le az út során szerzett élményeit.

Digitális kultúra órán pedig mindenki az általa készített fotók segítségével egy digitális bemutatót készített, a képek mellé leírva az adott helyszínen látottakat, tapasztaltakat, az utazással kapcsolatos érzéseit.

A fogalmazást és a bemutatókat felhasználtuk a kirándulást értékelő órán is, amikor közösen értékeltük a Határtalan program keretében tett kirándulást.

Végig vettük képek vetítésével a 6 nap programjait indulástól az érkezésig, felelevenítettük a helyszíneket és az ott látottakat.

Az elmondottak és leírtak mind azt bizonyították, hogy bár az „út nagyon, hosszú volt, de megérte”.

A táj, a Kárpátok láncai, Hargita hegyei, a túra helyszínei, Ivóvölgye, Küküllőmező stb. szépsége magával ragadta őket. A tanyákon tett látogatások alkalmával mindig elmondták mennyire tetszett nekik az ott látott élet. Mennyire jó volt kint a „hatalmas hegyekben gyönyörködni”. Elmondták, hogy „mindenki nagyon élvezte” a fenyvesekkel körül ölelt hegyi utakon a szekerezést, traktorozás, a ”friss hegyi levegőn” túrázást.

A történelmi emlékhelyeken, látott templomok, múzeumok, búcsújáróhelyen tett látogatások is „elvarázsolták” őket. A kulturált viselkedésük is ezt tükrözte.

Kitértek arra is a diákok, hogy minden egyes nap „volt alkalmuk az erdélyi ízekkel megismerkedni”, a házigazda jóvoltából a szálláson, és a hegyi tanyákon tett kirándulások, székelyvarsági kóstoló, küküllőmezei bográcsozás alkalmával is.

Említést tettek arról is, hogy „programjainkat a lelkes idegenvezetőnk tette teljessé, élettel telivé.”

Lezárásként többen is megjegyezték, hogy „nagyon sok élményt szereztek”, „felejthetetlen élményekkel gazdagodtak” és „szeretnének még visszatérni Erdélybe”.

Köszönjük a lehetőséget a 7. osztályos diákok és a kísérő pedagógusok nevében is.