DÖK rendezvényen jártunk novemberben, melynek témája a kortárs segítés volt.
…szeresd felebarátodat, mint magadat (5Móz 6,5)
A diákönkormányzat 6. osztályos képviselőivel: Duka Csengével és Briga Vendellel töltöttünk el egy egész napot a Református Pedagógiai Intézet szervezésében a kortárs segítésről szóló előadássorozaton.
A rendezvénynek a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium adta az otthont. A napot egy rendhagyó áhítattal kezdtük, ahol az irgalmas szamaritánus példázatán keresztül ráhangolódtunk a nap témájára, hogy mennyiben határoznak meg minket a körülmények, a saját szerepünk és mások véleménye akkor, amikor másokhoz odalépünk –vagy épp nem lépünk – segíteni.
Ezután megismerkedtünk három stratégiával, mely rávilágított bennünket arra, hogy mindig van választásunk és lehetőségünk kapcsolódni a társainkhoz, vagy épp egy számunkra még idegen emberhez is, hiszen a lényeg a cselekedet, az odafordulás.
A nap különlegessége volt, hogy a diákok interaktívan vehettek részt annak feltérképezésében, hogy mit is jelent a kortárs segítés és megdöbbenve tapasztalták, hogy a sértett, a bántalmazó és a szemlélők is ugyan olyan érzéseket élnek át egy bántalmazás során. Ezzel is megerősítve a diákokban azt a tudatot, hogy nem különbözünk egymástól annyira, mint amennyire elsőre gondoljuk.
Ezután csoportokra osztották a megjelent diákokat, ahol külön teremben elvonulva vehettek részt egy műhelymunkán, melyet a Soproni Szakképzési Centrum technikumos diákjai vezényeltek le, akiknél több éve működik egy kortárs segítő csoport a DÖK szervezésében. Iskolájukban a csoporthoz bárki csatlakozhat, aki szeretne részt venni a bántalmazás prevencióban. Még egy társasjátékot is létrehoztak, mellyel drámapedagógiai alapokon fedik fel a problémákat, beszélik ki azokat, és találnak közösen megoldásokat.
Csenge és Vendel a majosházi iskolánkból lelkesen és véleményüket bátran vállalva vetették bele magukat a műhelymunkába, ami azért is büszkeség, mert főképp gimnazista korú diákok gyűltek össze aznap a rendezvényen.
A jó hangulatú ebéd után egy egyetemista ismertette meg a Forum App-pal a résztvevőket, mellyel arra buzdította saját megélt példáin keresztül a fiatalokat, hogy merjenek nagyot álmodni, hiszen bármit elérhetnek az életben, a lehetőségek tárháza ugyanis hatalmas.
A napot egy Speed-dating-gel zártuk, ahol arra derült fény, hogy mennyire egyszerűen lehet számunkra akár vadidegen emberekkel is mély beszélgetéseket folytatni.
A rendezvényt nagyon hasznosnak tartottam, mert sok elemét meglehet valósítani a diákönkormányzat képviselőivel iskolánkban is, illetve motivációnak sem volt utolsó a nap zárógondolata, miszerint a siker titka nem más, mint a kapott talentumok fejlesztése, az élet adta és a magunk által szerzett lehetőségek megragadása olyan módon, hogy kilépünk a komfortzónánkból és merünk tenni a céljaink eléréséért.
“De akik az Úrban bíznak, erejük megújul, szárnyra kelnek, mint a sasok, futnak, és nem lankadnak meg, járnak, és nem fáradnak el.”
(Ézsaiás 40:31)
Weisz-Süveges Edit